Reklam
Ulti Clocks content

Kriz İletişimi Eğitimleri

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta

Neden KRİZ İletişimi Eğitimi?...Acı tecrübeler ile öğrenmek mi?... Kriz iletişimi eğitimi ile önceden hazırlanmak mı?
Çünkü... KRİZLER iş dünyasına PAHALIYA patlar! Krizle baş etmek... Çoğu kez ACI TECRÜBELER ile öğrenilir..."Bize Olmaz"  mı diyorsunuz? Kusura bakmayın... SİZE DE OLUR!
  • KRİZİN SİNYALLERİ... Kolayca okuyabiliyor musunuz?... Nereye bakmanız gerektiğinin farkında mısınız? "Eyvah... Krizimiz var!..." dediğinizde kim, ne yapacağını NE KADAR biliyor?...
  • Kriz YÖNETİM Takımınız da KRİZ EL Kitabınız da var. Özene, bezene hazırlanan el kitabınız, "Tozlu raflarda, içinde ne yazdığı çoktan unutulmuş" durumda mı?... Yoksa, beklenmedik senaryolarla simülasyon yaparak, kriz reflekslerini düzenli olarak geliştiriyorlar mı?... Kriz el kitabı YAŞIYOR mu?
  • Dört gözle haber bekleyen içerdekiler ve dışardakiler ile dedikodu alıp başını yayıldıktan sonra mı iletişim kuruyorsunuz? Yoksa, kime, ne zaman ve ne tür bir ŞİRKET AÇIKLAMASI yapacağınız konusunda kendinizi HAZIR hissediyor musunuz?
  • MEDYA... Kapınıza kamp kurmuşken, soğukkanlılığınızı nasıl korursunuz?
  • Sadece MEDYA mı?... Kapınızda CEVAP BEKLEYEN başkaları da var... Kimin, kime NE söyleyeceğinden emin misiniz?
  • Şirket sözcünüz... MEDYAYI SUÇLAMAK yerine doğru tepkiyi verip, krizin hasarını azaltmayı başarabiliyor mu?... Daha zorunu soralım, DOĞRU SÖZCÜ'yü seçtiğinize emin misiniz? Yoksa, medyaya kendi hikayenizi anlatmanın ve kontrolünüzü kaybetmemenin yollarını biliyor mu?
  • Medya ile karşılaşması kaçınılmaz ÖNSAFLAR çalışanlarınız...  Kriz içinde YENİ KRİZLERE YOL AÇMADAN medya ile iletişim kurma yollarını biliyorlar mı?
  • Ve... Krizlerden DERSİNİZİ aldınız mı?  "DERS ÇIKARMA" dersinizi çalışıyor musunuz?

MEDYAFOBİ, tüm bu başlıkları kapsayan, size ve sektörünüze özel eğitim programı hazırlar. 
Katılımcılar, tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi BEKLENMEDİK gelişmelerle desteklenen uygulamalarla EN ZORLU görüşmelere hazır  getirilir. Kriz iletişiminde temel hataların neler olduğunu gösterir.Kriz durumlarındaki yanlış davranışlar ve bu davranışların yarattığı izlenim, çoğu kez krizin kendisinden daha fazla zarar verir.  Zararı en aza indirmek ise krizden önce KRİZE HAZIRLANMAK ile mümkündür!...


* Eğitimler, çok sayıda uygulamayı içerir.

Katılımcıların ihtiyaçlarına göre, "Kriz İletişimi Eğitimi",  "Medya Eğitimi", "Mesaj Oluşturma", "Röportaj Teknikleri" ve "Konuşma Teknikleri" eğitimleriyle birleştirilerek, kişiye özel 2 GÜNLÜK programlar oluşturulur.